październik 2019

Suchy Dąb - kościół z XIV w. (video) / opuszczony dom, Osice - kościół z XIV/XV w. (video) / Leszkowy - kościół z XIV w. (video)

Suchy Dąb - kościół z XIV w.

Kościół w Suchym Dębie został zbudowany przez Krzyżaków w II połowie XIV wieku. W okresie reformacji, około 1560 roku został przejęty przez protestantów. W roku 1945 kościół został spalony. Przyczyną pożaru było ostrzelanie świątyni przez wojska sowieckie. Spowodowało to eksplozję materiałów łatwopalnych składowanych w murach kościoła przez Niemców. Obok zrujnowanego kościoła zachowała się w dobrym stanie plebania. Ruiny niszczały przez warunki atmosferyczne i mijający czas. Odbudowa rozpoczęła się w 1974 roku. Z wystroju wnętrza kościoła ocalał jedynie ołtarz, datowany na połowę XVI wieku. W 1885 roku przekazany do gdańskiego muzeum przez gminę ewangelicką. Pod koniec II wojny światowej, gdy Niemcy próbowali przetransportować skarby kultury polskiej do Rzeszy, szybko przesuwający się front uniemożliwił zagrabienie cennego zabytku. Ołtarz obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Toruniu.

Suchy Dąb - opuszczony dom

Osice - kościół z XIV/XV w.

Kościół pw. Świętego Antoniego z Padwy z XIV/XV w., zbudowany pierwotnie jako szkieletowy, przebudowano później na murowany. Posiada strzelistą wieżę, dobudowaną podczas remontu w XVIII wieku. Nieopodal znajdują się resztki płyt nagrobnych z nieistniejącego cmentarza.

Leszkowy - kościół z XIV w. p.w. św. Brata Alberta

Do czasu reformacji był to kościół katolicki. W drugiej połowie XVI w. został przejęty przez protestantów i do 1945 r. był kościołem ewangelickim.

Budynek powstał w połowie XIVw., wówczas posiadał szkieletową konstrukcję, która wypełniona była cegłą. W późniejszym czasie dobudowano drewnianą wieżę z zegarem i dzwonem oraz kruchtę.W drugiej połowie XVIII w. do kruchty dobudowano rokokowy szczyt szyjowy nakryty falistym gzymsem, w którym znajduje się owalne okienko.W XIX wieku poszerzono całość obiektu o dodatkową, boczną nawę oraz dobudowano neogotycki szczyt, który wzorowany był na tym z kościoła w Trutnowy.

Po 1945 r. zniszczony podczas wojny i opuszczony kościół ewangelicki ulegał stopniowej dewastacji. W 1973 r. został przekazany Kurii Diecezjalnej w Gdańsku. W latach 1989-1992 dokonano odbudowy kościoła, jednak odbudowano jedynie elementy. W trakcie odnowy usunięto średniowieczne fragmenty. W latach 1974-1977 prowadzono badania architektoniczno-historyczne w ruinach świątyni, które potwierdziły datowanie powstania pierwotnej konstrukcji kościoła.

Niegdyś kościół otoczony był cmentarzem.

Comments: 0